How it works?
Sign up to instantly get your Free Turkey address

Shop online from any retailer & ship the products to your new Turkey address. We receive them on your behalf.

Shop from the websites in Turkey .

Enjoy shopping in many online stores such as Lc Waikiki, Tefal, Trendyol, Sefamerve, Modanisa, Paşabahçe, Vestel, Vakko, Borcam, Kütahya Porselen, Penti and many more.

Consolidate your packages for more economic shipping .

You get notified by the system once your packages arrive to your Turkey address and if your packages are more than one, you can consolidate them in order to pay less shipping.

Your packages will be delivered with a shipment company that you chose

After you give shipping order for your packages, they will be shipped in 24 hours. Delivery time depends on the selected service. To get up to %30 discount in shipping charges,

Get Premium now.

1 2 3 4
Genel Sorular
Türkiye Postam adresimi kullanarak nasıl alışveriş yapabilirim?
Size özel adresinizi, Türkiye adresim sayfasında gösterilen şekilde alışveriş yaptıgınız sitelerin teslimat adresi kısmına yazabilirsiniz. Teslimat adresini eklerken müşteri numaranızı eklemeyi unutayınız.
Türkiye’den neler sipariş edebilirim?
Butik veya dünyaca tanınmış markalardan kıyafet,dekor eşyalar, kitap, DVD, elektronik eşya, hobi malzemeleri, spor ürünleri vb. satın alabilirsiniz.
Gönderemeyeceğim ürünler nelerdir?
Silah ve silah parçası, yanıcı ve patlayıcı maddeler, din karşıtı veya herhangi ayrımcılık içeren ürünler, kültür ve tabiat varlıkları, insan organları, kozmetik, reçeteli ilaçlar, gıda, takviye gıdalar, heykeller, alkollü- alkolsüz içecekler, uyuşturucu madde ve kullanımını sağlayan araçlar, kimyasal maddeler, cep telefonları, para, antika, hisse senedi - tahvil - bono, döviz, çek ve senet, canlı - cansız hayvan, mücevher ve tekrar satılmak üzere ticari nitelikte ürünler ve Gümrük Müsteşarlığı`nın hızlı kargo taşımacılığıyla ilgili 19.04.2011 tarihinde yayınladığı genelgeyle yapılan kısıtlamalar neticesinde tütün ve tütün ürünleri tarafımızca gönderimi yapılamaz.
Hacimsel ağırlık nedir?
Gönderim maliyetlerinde belirleyici unsur gönderdiğiniz paketin gerçek ağırlığından çok uçakta kapladığı yerdir. Bu da gönderinizin hacimsel (veya boyutsal) ağırlığıdır.
Hacimsel hesaplama; uzunluk x derinlik x yükseklik / 5000 şeklinde hesaplanmaktadır.
Paketlerimi beraber göndermek için posta kutumda bekletebilir miyim?
Elbette bekletebilirsiniz. Ancak; gelen paketleriniz adınıza 180 gün ücretsiz depolanmaktadır. Bu neden ile 180 günü aşmayacak şekilde depolamadan faydalanabilirsiniz. Aşması durumunda kg başına günlük €1 depolama ücreti ekleniyor olacaktır.
Paket birleştirme işlemi nedir?
Site üzerinden paketlerinizi seçerek aynı adrese göndermeniz durumunda paketleriniz otomatik olarak birleşiyor olacaktır. Ayrıca birleştirmek istediğiniz paketlerin isimlerini müşteri hizmetlerimize e-posta göndererek fiziksel birleştirme talebinde bulunabilirsiniz.
Paketleriniz en uygun şekilde birleştirerek yeniden paketliyor olacaktır. Bir pakete bir kez ücretsiz olarak müdahale edildiğinden birleştirme işlemi yaptığınız paket için tekrar birleştirme ya da küçültme talebi oluşturursanız +€5 işlem ücreti uygulanmaktadır.
Paketim hasarlı bir şekilde posta kutuma ulaşırsa ne yapmam gerekir?
Paketiniz teslim alınırken; eğer dışında belirgin bir hasar tespit edilirse, teslim alınmadan satıcıya geri gönderilir ve bu konuda bilgilendirilirsiniz. Paketiniz teslim alındıktan sonra açılır ve yine belirgin bir hasar görülürse size haber verilerek satıcınızla görüşmeniz önerilir. Görüşmeleriniz sonunda iade işlemleri başlatırsanız yardımcı olunur. Paketler dikkatle incelenmez, bu nedenle herhangi bir çizik, sıyrık vb. hasarlar gözden kaçabilir, bu gibi durumlarda TurkiyePostam.com haber vermediği için sorumlu tutulamaz.
Alışveriş yaptım. Fakat adresimi yanlış vermişim, ne yapmalıyım?
Türkiyepostam.com olarak size tanımladığımız adresi, alışveriş yapacağınız web sitesinde gönderi adresi bölümüne yazarken doğru yazdığınızdan emin olunuz. Adresin yanlış yazılması durumunda, öncelikle Türkiyepostam.com web sitesi içinden açabileceğiniz destek talebi ile Türkiye müşteri hizmetleri personelimize konuyu iletin. Daha sonra alışveriş yaptığınız siteye durumu iletiniz. Alışveriş yaptığınız siteyi sizin adınıza arayabilir, durumu kontrol altına almalarını sağlayabiliriz. Fakat genel olarak belirtebiliriz ki, bu durumda kargonuzun bize ulaşması %50 ihtimaldir. Bir çok alışveriş sitesi, gönderimi yapılmış paketin adresini değiştirmezken, bir kısmı adres güncelleme işlemini yapmaya çalışsa bile kargo firmaları bunu kabul etmeden paketi satıcıya geri gönderebilir. Bazı durumlarda ise alışveriş sitesi ve kargo firması anlaşmalı çalışarak değişikliği onaylamaktadırlar.
Paketlerimi Takip edebilir miyim?
Ödemesini yaptığınız paketin, işleme alınması sonrasında ‘’Gönderilen Paketlerim’’ bölümüne geçişi sağlanır. Buradan ‘’Paketim Nerede’’ butonuna basarak, takibinizi sağlayabilirsiniz.